Uygulama Faaliyetleri

Sosyal İnovasyon Noktasının Oluşturulması

Projenin sürdürülebilirliği için en önemli araçlardan biri olan “Sosyal İnovasyon Noktası”, sosyal girişimcilik konusundaki etkinlik planlamaları, bilgi kaynakları hizmetleri, rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinin verileceği bir merkez haline getirilecektir.

Sosyal İnovasyon Web Portalının Kurulumu

Sosyal girişimcilik yarışmasının başvurularının alındığı, sosyal girişimcilik alanından haberlerin ve bilgi kaynaklarının paylaşıldığı bir portal olarak hazırlanacak “Sosyal İnovasyon Noktası Web Portalı”  tüm bu yapılanları da içinde bulunduran bir yapıya sahip olacaktır. Sosyal girişim alanında yaşanan gelişmelerden haberdar olunabildiği portal içinde birçok sosyal girişim başarı hikayesinin de bulunduğu bir e-kütüphaneyi de ziyaretçilerine sunacaktır. /span>

Sosyal Girişimcilik Eğitici Eğitiminin Düzenlenmesi

Sosyal girişimci olan ve eğitim vermeye hevesli olan 10 gence eğitmenlik ve koçluk becerileri kazanması ve bu kişilere sosyal girişimciliği eğitimler aracılığıyla yaygınlaştırabilmesi için ileri düzey eğitim verilmesi hedeflenmektedir. Eğitimin sonunda katılımcının, sosyal girişimcilik eğitim seminerlerine yardımcı eğitmen olarak katılması öngörülmekte ve bu yönde eğitim programı hazırlama, uygulama ve değerlendirme süreçlerinde görev almaları hedeflenmektedir.

ASHOKA Ağıyla Etkileşim

Dünyanın önde gelen sosyal girişimcilik ağlarından olan ASHOKA, birçok ülkede sosyal girişimcileri desteklemektedir. Projenin 5.ayından itibaren ASHOKA Türkiye ekibi ile iletişime geçilip, projeye katılan ve katılacak olan sosyal girişimci gençleri ASHOKA’nın programlarına yönlendirmek hedeflenmektedir.

Sosyal Girişimcilik Eğitim Seminerlerinin Düzenlenmesi

18-29 yaş aralığındaki farklı genç gruplara yönelik teorik düzeyde bilgilerin paylaşıldığı ve ardından örnek bir sosyal girişimcinin kendisi tarafından aktarılacağı başarı hikayelerinin de paylaşıldığı 10 adet eğitim semineri düzenlenecektir. Bu kapsamda yaklaşık 500 genç üzerinde sosyal girişimcilik alanında farkındalık yaratılması hedeflenmektedir.

Sosyal Girişimcilik Yarışmasının Düzenlenmesi

Proje kapsamında, içinde bulundukları toplum için sosyal değer yaratarak değişimin liderliğini üstlenen gençlerin bilgi ve becerilerini geliştirmeye yönelik kamp çalışmaları ile güçlendirilen bir yarışma düzenlenecektir. Yarışma, takım ruhunu geliştirmek için 18-29 yaş aralığındaki en az 5 en fazla 8 kişiden oluşan gruplar için açık olacaktır. Değerlendirme süreci sonucunda yarı finale kalan gruplar 3 günlük bir eğitimin sonunda mülakata katılacaklardır. Jüri değerlendirmesi sonucunda finale kalan 4 grup 3 günlük “ileri düzey sosyal girişimcilik” kampına katılma hakkı kazanacaktır.

Sosyal Girişimcilik Kariyer Günü Organizasyonun Düzenlenmesi

Sosyal Girişimcilik yarışması sonucu finale kalan 4 grubu, sosyal girişim ağları, iş dünyası ve sivil toplumla bir araya getirerek, finalist grupların projelerini sunabilecekleri ve girişimlerine yatırım olanakları geliştirebilecekleri bir kariyer günü organize edilecektir.

Kapanış Konferansının Düzenlenmesi

“İstanbul Sosyal Girişimcilik Kenti Olma Yolunda” adlı, tüm gün sürecek olan konferansa sosyal girişim ağları temsilcileri, iş dünyası temsilcileri, İstanbul Valiliği, yerel yönetim yetkilileri, İSTKA yetkilileri, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları davet edilecektir. Gün boyu yapılacak olan oturumlarda sosyal girişimcilik alanında İstanbul’un marka kent olması yönünde konuşmalar gerçekleştirilerek, projenin kapanışı yapılacaktır.